إِنِّـی ذَاهِــــبٌ إِلَـــىٰ رَبِّـی سَـیَـهْـدِیـنِ ...

۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

169. سفر به دیگر سو

دیدن فیلم interstellar آنقدر تاثیر گذار بود که سوالات جذابی پیش روم بذاره . یک فیلم که در کتار داستان فوق العاده زیبا و جذابش ، عمیقا آدم رو به فکر فرو میبره . گوشه ای از هستی اطرافت که حتی بهش فکر نمیکنی .

اولیش موضوعی بود که همیشه سر سری از کنارش رد شدم یعنی :

نظریه ی نسبیت انیشتین !

زیاد شنیدم اما دنبالش نرفتم . مثل خیلی چیزای دیگه که زیاد میشنوم و فکر میکنم مساله ی پیش پا افتاده ای هست و کنارش میذارم .


کلا به هستی شناسی و نجوم علاقه ی خاصی داشتم اما دیدن این فیلم تمام این غریزه رو دوباره تحریک کرد . 

interstellar به آدم هایی که درگیر روزمرگی شدن تلنگری میزنه که حواسشون به دنیای پیرامون باشه ، این که هیچ چیز اتفاقی نیست ...


به عنوان قدم اول میخوام دقیقا و عمیقا نظریه ی نسبیت انیشتین عزیز رو بررسی کنم و برای خودم اینجا یادداشتش کنم .


۲۱ شهریور ۹۴ ، ۰۳:۲۷ ۰ نظر

168. یک صفرا بر ترش و ملس

آبغوره با افزایش اسیدیته معده می‌تواند در هضم غذاهای چرب و سنگین مفید باشد. هم‌چنین افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی‌کنند، می‌توانند از این چاشنی برای تسهیل هضم غذا کمک بگیرند، ولی نباید در این مورد زیاده‌روی کنند. 

از آنجایی که آبغوره محتوی ویتامینC است، می‌تواند التهاب مخاط دهان و خونریزی لثه‌ها که ناشی از کمبود این ویتامین باشد را کاهش دهد. به علاوه به دلیل ترکیبات ضد عفونی‌کننده، پاک‌کننده معده و روده است و دردفع کرم روده نیز موثراست. 

آبغوره صفرابر است و کمک به دفع زردی می‌کند و هم‌چنین می‌تواند باعث تقویت کبد شود. از طرفی به دلیل داشتن اسیدهای آلی پتاسیم‌دار برای درمان پا درد و کمر‌درد، درد سیاتیک و روماتیسم مفید است. 

آبغوره مدر است و هم‌چنین به دفع سموم از طریق کلیه‌ها کمک می‌کند. این چاشنی خاصیت کاهش حرارت بدن و رفع عطش را هم دارد، که بدین جهت در موارد تب و سل ریوی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

از طرفی محرک اشتها بوده و افزودن کمی از آن به غذا می‌تواند باعث طعم مطلوب آن شده و به افزایش جذب املاح معدنی به ویژه آهن مواد‌غذایی غیرحیوانی مانند حبوبات کمک کند. مصرف آبغوره در خانم‌ها می تواند در باز شدن قاعدگی موثر باشد. به علاوه این چاشنی در درمان اسهال ساده نیز نقش دارد. 

۱۸ شهریور ۹۴ ، ۲۲:۲۶ ۰ نظر